Choroby zbóż są gigantycznym kłopotem dla

Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu
art

Skuteczne środki w profilaktyce chorób zbóż

Choroby zbóż są gigantycznym kłopotem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza poprzez Tiofanat metylowy 500 sc oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się bardziej zaawansowane objawy, albowiem wyłącznie w ten sposób możemy mieć jakąkolwiek szansę uchronić potencjał zbioru. Zastosowanie profilaktycznych rozwiązań wzmacniających wytrzymałość zboża przez gospodarza w odpowiednim czasie ma prawo pomóc w zapobieganiu wielu zagwozdkom chorobowym.

Obrona zboża przed chorobami - polecane działania ochronne

Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest wielokrotnie o wiele bardziej efektywne i ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia czy też innego zboża należałoby się zaintrygować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej istotnych, które należałoby wdrożyć, żeby fungicydy choroby pszenicy ozimej wiosną oraz pozostałe nie generowały większego problemu.

Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• weryfikacja obecności azotu,

• środki grzybobójcze na pszenice.

Zwłaszcza właśnie sadzenie zboża w dobrym czasie jest ważne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem perfekcyjnych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zbóż ozimych ma w samej rzeczy gigantyczne znaczenie.

Zbytnio wysokie ilości i wskaźniki żyzności azotu mogą wywoływać nadto grube, bujne drzewostany, które mogą mieć obniżoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon znacznie bardziej podatnym na choroby dolistne, albo inne typu fungicyd. Jest to przede wszystkim prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są względnie wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o rozmaitych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty siania, zgnilizna twardzikowa oraz wybór produktów o większej odporności lub ewentualnie akceptacji na kluczowe szkodniki i choroby, takie jak fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni zbóż może pomóc zminimalizować niebezpieczeństwo znacznych strat. Główna forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy przed chorobami ma tę dodatkową zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby także zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz pokaźniejszą popularnością tebukonazol w pszenicy - przez wielu rolników doceniany jako skuteczna forma ochrony.

Komentarze: 2


noavatar.png
Matuszczak 2019-11-06

Poprzednio nieomal rok po ślubie dociągnęli dziadkami zachwycającej córeczki, natomiast po dwóch latach synka.

noavatar.png
Bębenek 2019-11-14

Każdorazowo na powodzie czerwca przybywali do nas na latko