Romuald Rosiński, Debiut z oryginalnym tytułem, wstęp:
Jacek Grabowski, Zagubiony uśmiech, Sępólno Kraj. 2008

Oto Czytelnik otrzymuje do ręki debiutancki tomik Jacka Grabowskiego. To na pewno interesująca lektura, wielowątkowa i barwna językowo, ale przede wszystkim będąca głębokim zapisem niezwykle żywych i sugestywnych emocji autorskich.
Deklaracja autora jest jednoznaczna i uniwersalna:
Idąc poboczem
wczorajszego dnia
szukam drogi
do lepszego jutra

Czym jest to lepsze jutro? Gdzie leży jego ląd? Niestety, na tym właśnie polega problem, że niekiedy na proste pytania nikt nie znajdzie jednoznacznych odpowiedzi. Rzec można, że poezją jest już samo podjęcie tego tematu. Jednak Jacek Grabowski konkretnie określa swój cel: intuicyjnie szuka swojego szczęścia w obecności drugiej, ukochanej osoby, bowiem - jak pisze - zwierciadło duszy to
inny świat
widziany
promieniami
wschodzącego słońca.

Ten malowniczy obraz, pełen ciepła i piękna, na pewno jest dobrym celem maszerującego przez życie młodego człowieka.
Ale Grabowski jest daleki od tworzenia prostych rozwiązań. Jako dojrzały i ukształtowany narrator własnych emocji wyznaje przede wszystkim potrzebę odwzajemnionego, szczerego uczucia:
nie traktuj mnie
jak powietrze
potrzebuję ciebie
jak dziecko potrzebuje
obojga rodziców.

To uczucie mocne i trwałe, ale zarazem niosące cierpienie. Może być żródłem niepokoju, troski o możliwość porozumienia się z drugą osobą. Barierą staje się język. Grabowski pyta: Czy słowami można wyrazić uczucia? Boi sie pustych słów, gdyż:
Puste słowa
(...)
niszczą pejzaż
czystej rozmowy.

Konsekwentnie dąży do szczerego dialogu:
Miłość i przyjaźń
to szukanie rozwiązań
a nie wymówek.

Ma jednak świadomość, że w świecie uczuć słowa często zawodzą:
Szczerość myśli
głębia wypowiedzi
słowa ukryte głęboko
(...)
zagłębiasz się
w tajemnice własnego umysłu.
I nagle koniec
pustka.

Poszukiwanie wiary w słowo to jeden z wielu wątków poezji Jacka Grabowskiego. Czytelnik znajdzie w niej jeszcze wiele innych interesujacych tematów. Warto dodać, że walorem wierszy młodego autora jest także język: zwięzły, metaforyczny, podporządkowany myśli.
Tomik Jacka Grabowskiego to udany debiut. Z pewnością należy go traktować jako zapowiedź dalszej, interesującej twórczości.